Ручная-роспись-текстурированной-мастихином-холстины-декоративные-цветы-стены-современный-дом-абстрактная-картина-маслом-установленные-без-рамыПочнемо з того, що важливо знати вік картини. Справа в тому, що олійний живопис дуже довго сохне (полімеризується). Тому обгортати в непроникні упаковки або в рами зі склом свіжі картини не можна. Упаковка може створити ефект парника і барвистий шар може відшаруватися.

Як зберігати олійний живопис?

Необхідно, щоб на картини не потрапляло яскраве, пряме сонячне світло. Від сонця деякі пігменти вицвітають. Найкраще світло – це розсіяне світло. Так само можна застосовувати спеціальне підсвічування, кращими будуть лампами, що не гріються і не спотворюють колір.
Найстрашніше для будь-яких картин – це різкий перепад температури. Вдома практично нереально створити музейні умови, тому обов’язково треба знати принципи зберігання картин. Оптимальна для живопису температура зберігання +19 – 21 ° С, а ідеальна вологість 50 – 55% , так пишуть у всіх підручниках. Але, якщо ви будете підтримувати хоча б 30% – зробите добро, не тільки дорогоцінній картині, а й собі, так, як для людини вологість теж важлива. Їдучи з дому взимку і відключаючи повністю опалення будинку, ви поступово псуєте живопис. Руйнування можуть бути не швидкими, але вони при постійному впливі обов’язково виникнуть. Особливо чутливий до цього картон, тому що по суті – це папір.
Картини без скла не можна тримати на постійному протязі, але при цьому свіже повітря необхідне.
Так само не можна, щоб на картину постійно потрапляли бризки.
Якщо картину постійно торкатися руками, то в тих місцях, кольори, з роками, можуть потьмяніти.
Дим сигарет, кіптява, автомобільні гази посилюють забруднення і призводять до необхідності реставрації.

Повсякденний догляд. Видалення пилу та бруду.
Суха чистка.
Якщо верхній шар картини стабілізований (тобто він висох і є нерухомим), то можна просто протирати сухою фланеллю. Якщо картина на полотні натягнутому на підрамник, потрібно намагатися не продавлювати полотно. Якщо основа жорстка (оргаліт, полотно на картоні, полотно на оргаліті, дошка, метал та ін.) То, такі заходи не потрібні.
Частка водою.
Перед чищенням потрібно переконатися, що на картині немає тріщин в барвистому шарі. Якщо тріщини є, то чистити цим способом не можна. Видаляти сильні забруднення і жир можна використавши м’яку ганчірочку (фланель), ватяні диски і, якщо живопис рельєфний, пастозний, то м’яку зубну щітку для важкодоступних ділянок, і з великою обережністю, так, як деякі пігменти можуть виявитися менш стійкими до стирання. Ганчірочку намочити і добре віджати, вона повинна бути вологою, а не мокрою.
Мильний розчин.
Якщо вода не допомогла. В цілому правила такі ж, як і для чищення водою. Крім цього: розчин мила повинен бути не сильним, а мило не лужним. Вода повинна бути теплою.

Після чищення можна нанести краплю льняного або макового масла ретельно і акуратно розтерши його чистою ганчіркою, надлишки так само акуратно витерти. Цей спосіб освіжає колір.
У багатьох порадах, які видає пошукова система можна зустріти спосіб чистити цибулею, картоплею, оцтом, скипідаром тощо. Це робити не рекомендовано! Так, як всі ці способи руйнують плівку на поверхні і використовують їх саме в цих цілях тільки в процесі створення картини, для зчеплення барвистих шарів в багатошарових техніках.
Само-собою, не можна використовувати ніякі відбілювачі, перекис, порошки, засоби для виведення плям.
Що неможливо очистити?
Якщо картина стара і пожовкла, швидше за все, її писали змішуючи пігмент на лляній олії. Ця олія найпопулярніша і у старих майстрів, і сьогодні також. Лляна олія з роками окислюється і надає живопису жовтуватий «музейний» відтінок.
Якщо після десятиліть і століть деякі кольори змінюються, часто темніють, то це пов’язано з хімічним складом фарб і їх взаємодією в деяких комбінаціях.
Якщо картина вицвіла. Вицвітають з часом будь-які картини. Олійний живопис в цьому відношенні найбільш стійкий і цей дефект не найшвидший в часі. Але тим не менше таке можливо.
Якщо ваша картина потребує реставрації.
Зверніться до фахівця-реставратора. І ні в якому разі не намагайтеся реставрувати самі. Це може призвести до плачевних і незворотних результатів.
Висновок.
Олійний живопис – одна з найбільш довговічних технік. Покрита лаком картина прослужить довгі роки і навіть десятиліття, і може зберегтися в незмінному вигляді, тому є вигідним вкладенням коштів.